Duda (25.06.2015)

 

Twarze Andrzeja Dudy, czyli z Żarynem o polityce historycznej

Wojciech Czuchnowski, Gazeta Wyborcza, 25.06.2015
Jan Żaryn, redaktor miesięcznika

Jan Żaryn, redaktor miesięcznika „wSieci Historii” (Fot. Bartosz Bobkowski / AG)

Dwa dni temu prezydent elekt Andrzej Duda spotkał się z Janem Żarynem, redaktorem naczelnym miesięcznika „wSieci Historii”, dodatku do tygodnika „wSieci” wydawanego przez spółkę Fratria braci Jacka i Michała Karnowskich oraz SKOK-i. Z satysfakcją donosi o tym ich portal wPolityce.pl.
Żaryn informuje, że „spotkanie dotyczyło polityki historycznej”, a „wśród tematów poruszanych przez prezydenta i jego gości znalazł się również temat miesięcznika historycznego wydawanego przez Fratrię”. Jak mówi Żaryn, „miesięcznik ‚wSieci Historii’ jest prezydentowi Dudzie dobrze znany. Miło nam poinformować, że wśród czytelników naszego pisma znajduje się także prezydent elekt”.

Hm, jeżeli Andrzej Duda rzeczywiście tak uważnie czyta periodyk Żaryna, to pewnie pamięta numer z kwietnia tego roku. Poświęcono go rocznicy zbrodni katyńskiej. Na okładce narysowanych było dwóch enkawudzistów mordujących strzałami w tył głowy polskich oficerów. Jeden z siepaczy łudząco przypominał Donalda Tuska. Ofiara zaś miała twarz prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Taki obrazek – z jasnym przesłaniem historycznym – rozpowszechniany był tuż przed wyborami w kioskach i wywołał dyskusję o granicach prawicowej propagandy nienawiści.

Nie jest to jedyny eksces Żaryna tego typu. Jego miesięcznik publikował też karykaturę Bronisława Komorowskiego, na której prezydent zdejmuje maskę. Pod maską pokazuje się różowy balonik z rosyjskim orłem. To z kolei wpisuje się w kampanię prawicy, która przez pięć lat lżyła prezydenta jako „ruskiego agenta”.

Sam Żaryn o agentach wie najwięcej. Jeszcze za czasów prezesury Janusza Kurtyki musiał odejść z IPN, gdy publicznie negował przyznanie Lechowi Wałęsie statusu pokrzywdzonego przez komunistyczną bezpiekę. Urzędowe stwierdzenie, że Wałęsa był prześladowany, tak bolało Żaryna, że uznał to za „wrzód na historii IPN”.

Teraz spotyka się z elektem „w sprawie polityki historycznej”. Zapewne takiej, jaką prezentuje na łamach swojego miesięcznika.

Andrzej Duda jest „wiernym czytelnikiem” nie tylko „wSieci”. W czasie kampanii i zaraz po niej bardzo wyróżniał „Gazetę Polską” i jej kluby. Przed wyborami dziękował za poparcie jego kandydatury „ze strony ludzi szlachetnych” skupionych wokół „GP”. Po zwycięstwie wysłał do jej klubów list. Składa im tam „serdeczne podziękowania za wrażliwość na sprawy państwowe, za ogromne zaangażowanie i wysiłek, który sprawił, że staliście się ambasadorami i rzecznikami naszych narodowych spraw”.

Rzeczywiście, „Gazeta Polska” angażowała się jak mało która. W 2010 r. z Komorowskiego robiła carskiego namiestnika i współpracownika Putina przy „zamachu smoleńskim”. Ostatnie tygodnie przed wyborami to teksty o tym, że Komorowski jest agentem WSI o „niejasnej przeszłości”. Za rzekome związki ze służbami specjalnym atakowano jego dzieci, zlustrowana też została rodzina żony prezydenta.

Dziś „GP” kontynuuje swój trud. Aktualnie pastwi się nad ojcem Janusza Piechocińskiego, oskarżając go, że w PRL był agentem. Co na to jej „wierny czytelnik”?

Andrzej Duda ma dwie twarze: pierwsza to pełen empatii fajny facet po czterdziestce, którego każdy chciałby mieć za sąsiada. „Duda to PiS-owiec, ale inny. Nie ma w nim tego, co w PiS-ie irytuje, wiecznej pretensji, lamentu, oskarżeń o spiski i retoryki pomówień” – pisałem po pierwszej turze.

Dziś zaczynam się obawiać, że „fajna twarz” Dudy była tylko maską na potrzeby kampanii. A twarz prawdziwa to Żaryn, Karnowscy i lustratorzy z „Gazety Polskiej”. I ta prawdziwa twarz wyłania się nie z „taśm prawdy”, a za które w pisowskiej propagandzie uchodzą kelnerskie podsłuchy, lecz z przyjaznego, oficjalnego spotkania prezydenta elekta z organem tej propagandy.

Zobacz także

wyborcza.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s