Poznań (25.06.2015)

 

8 prawicowych komentarzy ws. ustawy o in vitro. Piekło, zagłada świata i „Kopacz-kłamczucha”

Sejm przyjął ustawę o in vitro. Myli się ten, kto sądzi, że to kończy spory. Ba – to je zaczyna na nowo. Wystarczy przejrzeć komentarze Polaków pod artykułami na ten temat. My przejrzeliśmy to, co dzieje się na kilku popularnych prawicowych portalach (cytaty dosłowne).

Za przyjęciem projektu zagłosowało 261 posłów. Przeciwko niemu oddano 176 głosów. Sześciu posłów wstrzymało się od głosu. Dokładne statystyki poszczególnych partii znajdziesz tutaj.

POMIŃ >>
1.

Apage satanas! Precz maro nieczysta! Kopaczka na smyczy diabelskiej, tak pokrętnej tezy sam szatan by nie wymyślił.

2.

TERAZ MAMY POCZATEK „WOLNOSCI” ZABIJANIA. WCZASIE WOJNY GINIE WIELE LUDZKICH ISTOT A TERAZ W CZASIE POKOJU DZIEKI „WOLNOSCI” GINAC BEDZIE JESZCZE WIECEJ LUDZI. STRASZNA PRZYSZLOSC NAM SIE GOTUJE.

3.

ta Starucha niech se kopie grób co najmniej na 1 metr głęboki ! Tam legnie na zawsze ! BO TO KŁAMCZUCHA !

4.

A czym ona nie jest zachwycona co zrobi PO, nawet jak puszcza bąka to mowi ze pachnie. Tasmy chamstwa tez rzecz ludzka.Miłość do swoich oslepia tę PO-wska przywodczynie,zero krytyki!!!

5

jedyną POciechą jest to, że trafisz na samo dno piekła za to wszystko zło wyrządzone Polakom, ale kara i pokuta na ziemi też cię nie ominie.

6.

Twój czas też kiedyś się skończy a, kiedy wie tylko Pan Bóg i pamiętaj, że będziesz skrupulatnie rozliczona za wszystko. Od ciebie Pan Bóg więcej oczekuje, bo jesteś lekarzem i premierem Polski. I po co ta wizyta u papieża – jak można być tak obłudnym??/!

7.

W TEJ SPRAWIE KONIECZNE JEST JASNE STANOWISKO EPISKOPATU.

8.

Doprowadzacie do końca swojej cywilizacji. Ostrzeżenie zostało przekazane.

naTemat.pl

Czy w Poznaniu stanie pomnik Chrystusa Króla? Kto chce jego budowy? Biskup, prezydent elekt…

Piotr Bojarski, Tomasz Cylka, 25.06.2015
Pomnik Chrystusa Króla z brązu autorstwa Michała Batkiewicza stoi obecnie przed jego pracownią w Szczyglicach koło Krakowa. Rzeźba ma 5,3 m wysokości i jest repliką figury będącej częścią poznańskiego pomnika Wolności zniszczonego w 1939 r. przez hitlerowców

Pomnik Chrystusa Króla z brązu autorstwa Michała Batkiewicza stoi obecnie przed jego pracownią w Szczyglicach koło Krakowa. Rzeźba ma 5,3 m wysokości i jest repliką figury będącej częścią poznańskiego pomnika Wolności zniszczonego w 1939 r. przez hitlerowców (JAKUB OCIEPA)

Stanie! Bo tak chciał Jan Paweł II – zapowiadają jego budowniczowie. Wśród nich profesorowie, znany wydawca i była dziennikarka TVN 24. Pomoc już obiecać miał sam prezydent elekt Andrzej Duda.
Pięciometrowa figura Chrystusa Króla miała stanąć w centrum Poznania. Ale władze miasta się nie zgodziły, bo kolos z brązu mógł być niebezpieczny dla przechodniów oraz zaburzać architekturę pl. Adama Mickiewicza. Choć „na powrót” Chrystusa zapraszał sam abp Stanisław Gądecki. Figura stała tam bowiem od 1932 r. pod łukiem triumfalnym. Poznaniacy odlali ją z przetopionego pomnika Bismarcka, ale gdy miasto zajęli hitlerowcy, przetopiono ją dla Wehrmachtu.Zwolennicy powrotu Chrystusa przegrali teraz bitwę, bo nie dopełnili formalności, ale obiecują walkę do skutku.Przekonują, że to plan minimum, bo i tak zeszli z żądań. Najpierw chcieli postawić Chrystusa pod łukiem triumfalnym, wielkim jak blok mieszkalny, mimo że na placu stoją wysokie na 20 m słynne krzyże Czerwca ’56, jest też pomnik Adama Mickiewicza.

Ostatecznie zaproponowali teren rekreacyjny przy jeziorze Malta, na szlaku deskorolkarzy, rowerzystów i miłośników pikników.

Choleryk

Listę członków komitetu odbudowy pomnika otwiera abp Stanisław Gądecki. Są działacze Akademickiego Komitetu Obywatelskiego im. Lecha Kaczyńskiego – zaplecze intelektualne PiS wsławione obroną posłanki Krystyny Pawłowicz, gdy przekonywała, że geje i single są nieprzydatni społecznie. Jest radna PiS Lidia Dudziak, którą oburzały kopulujące w zoo osiołki, piosenkarka Urszula Sipińska i kilku działaczy PO, m.in. były wicemarszałek Senatu Marek Ziółkowski.

Ale na lidera, który do idei pomnika przekonuje ostrymi bon motami, wyrasta profesor Jan Skuratowicz. – Naziści w 1939 r. wywlekli figurę Chrystusa za szyję z pl. Mickiewicza. Jeśli władze miasta nie rozumieją, że figura ponownie powinna tam stanąć, stają się tożsame z tamtą ekipą – komentował w rozmowie z „Głosem Wielkopolskim”.

Ma 69 lat, porywczy charakter, a na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza wykłada historię sztuki. Miłośnik secesji. W polityce od lat 90., jako radny komitetu obywatelskiego „S”. Lubił ideologiczne wystąpienia, ponoć inicjował powieszenie krzyża w sali obrad, choć on sam dziś zaprzecza. Był radnym AWS, potem PiS, choć z tej partii mandatu nie zdobył. Zasiada w radzie muzeum w Dobrzycy. Gdy kilka lat temu chciano tam zorganizować muzeum wolnomularstwa, Skuratowicz przypomniał papieża Klemensa XII, który w 1738 r. zakazał przynależności do masonerii pod groźbą ekskomuniki. I przeforsował muzeum ziemiaństwa.

Przyrównanie władz Poznania do nazistów wstrząsnęło nawet innym członkiem komitetu. – To pójście na łatwiznę intelektualną. Na tej zasadzie można powiedzieć wszystko – oburza się Marcin Libicki, były senator.

– Takie wypowiedzi są niedopuszczalne – komentował rektor UAM prof. Bronisław Marciniak.

Ale Skuratowicz brnie i oburza się, że prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak interweniował na uczelni. Tym razem porównuje go do decydentów z PRL: – To już nie czasy towarzysza Bieruta!

Gdy 7 czerwca kibice Lecha Poznań świętowali mistrzostwo Polski, zdemolowali wóz TVP na pl. Mickiewicza i podpalili squot anarchistów. Skuratowicz nie miał wątpliwości: – Gdyby figura stała na placu, być może kibice zachowaliby się inaczej.

Moralista

Naziści przyszli do głowy również profesorowi Stanisławowi Mikołajczakowi, przewodniczącemu komitetu budowy pomnika. „Zniszczenie pomnika przez Niemców w 1939 roku było sprzeczne z prawem. Władze miasta mają obowiązek dążyć do likwidacji tego bezprawia. W przeciwnym razie staną się wykonawcami haniebnych dla Polaków niemieckich władz okupacyjnych” – napisał w oświadczeniu.

Ma 70 lat, czwórkę dzieci. Polonista i językoznawca, autor m.in. pracy o składni utworów Prusa i Żeromskiego oraz o języku religijnym. W PRL był w satelickim Stronnictwie Demokratycznym, potem w „Solidarności”. W stanie wojennym internowany, organizował wykłady dla osadzonych. Po 1989 r. działacz Partii Chrześcijańskich Demokratów, radny Poznania, dziś jest twarzą poznańskiego PiS.

Marek Zieliński, były poseł Unii Wolności: – Nie poznaję dawnego Staszka. Próbuje wprowadzić jakiś totalitaryzm narodowo-katolicki.

Po katastrofie smoleńskiej Mikołajczak założył na UAM Akademicki Komitet Obywatelski im. Lecha Kaczyńskiego. Stowarzyszenie promuje „nowoczesny patriotyzm” i przyznaje medale. Dostali je już Jarosław Kaczyński i Antoni Macierewicz. – Nie może pan zostać królem, ale może pan zostać premierem, który odnowi oblicze ojczyzny! – przemówił Mikołajczak, dekorując Kaczyńskiego.

Gdy AKO uznało homoseksualizm za anomalię, list do Mikołajczaka napisał Krzysztof Podemski, socjolog: „Przed laty połączyła nas „Solidarność”, teraz się różnimy, sądziłem jednak, że łączy nas szacunek dla człowieka”.

Mikołajczak odpisał: „Część Twoich poglądów uważam za niebezpieczne dla kondycji moralnej naszego społeczeństwa, wpisujesz się w kampanię niszczenia społeczeństwa polskiego z jego centralną strukturą, jaką jest rodzina”.

To Mikołajczak miał pomysł, by pomnik Mickiewicza przesunąć, a na placu stworzyć galerię pomników, co porównał do rzymskiego Forum Romanum. Malta – jego zdaniem – to ukłon wobec mieszkańców Poznania, by nie budzić sporów. I nie popuści: – Pomnik ma stać w miejscu widocznym, ruchliwym. Malta to kompromis – tłumaczy.

ZdziwionyWiceszefem komitetu jest Tadeusz Zysk, właściciel jednego z największych w Polsce wydawnictw Zysk i S-ka. Wydaje literaturę historyczną (m.in. Piotra Zychowicza czy Bronisława Wildsteina), a także bestsellery, np. „Dziennik Bridget Jones”. Urodzony w Warszawie, w Poznaniu od lat 70. Dlaczego zaangażował się w sprawę pomnika? – W okresie międzywojennym były w Polsce trzy pomniki kojarzące się z historią odzyskania niepodległości – w Krakowie, Warszawie i Poznaniu. Walczę o dowartościowanie Poznania, dlatego angażuję się w ten pomnik.Jest zdziwiony: – Nie rozumiem, dlaczego budzi takie emocje. Nie idzie na niego ani jedna publiczna złotówka.

A prezydenta Jaśkowiaka oskarża o ideologię: – Nie przekonują mnie jego argumenty prawno-formalne. Uważam, że wpływa na swoich urzędników, by znajdowali braki w dokumentach.

Szanse na kompromis? Może warto zrezygnować z lokalizacji pomnika nad Maltą? – Ta lokalizacja to ogromny kompromis. Część komitetu chciała, by stanął na pl. Mickiewicza, jak w 1932 r., ale ustąpili. Ludzie są rozżaleni, stąd protesty i słowa o nazistach. Nie pochwalam, ale staram się zrozumieć. To jest też prawo demokracji, że można takie opinie wypowiadać – mówi Zysk.

Dziennikarka

O medialny przekaz budowy pomnika dba Jolanta Hajdasz, dziennikarka z blisko 30-letnim stażem. Kręci filmy, w których wypowiadają się zwolennicy pomnika. W jednym przemawiają rodzice prezydenta elekta Andrzeja Dudy. Zachwyceni. – Ten pomnik może się bardzo silnie przyczynić do odbudowania wspólnoty – tłumaczy Jan Duda, ojciec prezydenta elekta. – Tym bardziej, że w sercu Chrystusowym jest miejsce dla każdego z nas – dodaje matka prezydenta elekta Janina Duda.

Hajdasz odmawia nam rozmowy: – Przecież wszystko o mnie wiecie – mówi.

W latach 80. podczas studiów w Poznaniu zaczęła pracę w poznańskim oddziale Polskiego Radia. Pracowała przy programach Komitetu Obywatelskiego „S” w 1989 r. Była też korespondentką Radia Wolna Europa, napisała o RWE doktorat.

Pracowała w TVP Poznań, gdzie uchodziła za dobrą i bezkompromisową reporterkę. Nikt nie kojarzył jej z prawicą, tym bardziej że w 1997 r. przeszła do TVN, potem TVN 24. – Trudno uwierzyć, że pracowała w stacji znienawidzonej przez większą część 300-osobowego komitetu – mówi nam jeden z członków komitetu odbudowy pomnika.

– To były początki „Faktów”, sama wynajdywałam ciekawe tematy i byłam dla siebie sterem, żeglarzem i okrętem – wspominała po latach.

W 2004 r. powróciła do TVP Poznań, a w 2006 r., gdy rządził PiS, została dyrektorem oddziału. – Cała telewizja miała wsparcie PiS, a ówczesny wojewoda czuł się jak u siebie – opowiada były dziennikarz TVP.

Ośrodkiem kierowała dwa lata. Odwołano ją, gdy telewizję publiczną przejęli ludzie Ligi Polskich Rodzin. Spokojną przystań znalazła w „Przewodniku Katolickim”, piśmie archidiecezji poznańskiej, jako wiceszefowa redakcji.

Jako dyrektor w TVP chwaliła się liczbą transmisji z Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, ale w „PK” puszczała teksty atakujące Owsiaka. Rok temu nowe władze wydawnictwa zakończyły z nią współpracę. Nowy naczelny „Przewodnika Katolickiego”: – Nie mam żadnych wątpliwości, że najważniejsza jest ewangelizacja, a nie uprawianie polityki.

Odnalazła się w „Wielkopolskim Kurierze WNET”, miesięczniku otwarcie wspierającym PiS. Razem z mężem wpłaciła na pomnik 60 tys. zł. Na jednym ze spotkań komitetu jego członkowie nagrodzili ją za to owację na stojąco.

Przypadek

Wzmożona aktywność komitetu pomnikowego zbiegła się z podwójnymi wyborami w tym roku. Przypadek? Skuratowicz zaprzecza, by ktoś z komitetu startował w jesiennych wyborach do parlamentu: – Żona mi zabroniła. To męczące, stresowe.

Mikołajczak się zżyma: – Zarzut bezsensowny, komitet powstał trzy lata temu.

Komitet ponownie złożył wniosek o postawienie figury na pl. Mickiewicza. – Będziemy składać do skutku – zapowiada Mikołajczak. – Polacy czekali na wolność 123 lata. My też poczekamy trzy lata, aż zmieni się ten prezydent miasta.

A Zysk, jak mówi, wierzy „w dobro w ludziach”: – Jest taki przesąd, że kto się sprzeciwia pomnikowi i Chrystusowi, ten ostatecznie przegra. Hitlerowski namiestnik zniszczył pomnik i skończył na szubienicy. Prezydent Grobelny był przeciwny i przegrał wybory.

Mikołajczak: – To Jan Paweł II podczas kazania w 1997 r. na pl. Mickiewicza postawił nam jako zadanie, by ten pomnik wrócił.

Zobacz także

wyborcza.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: