Machina bezprawia PiS

Posted: Grudzień 18, 2017 in Polityka polska
Tagi: , ,

Machina bezprawia PiS mieli wszystko, co niepisowskie.

Za pośrednictwem faksu Zbigniew Ziobro odwołuje ze stanowisk kolejnych prezesów sądów. Nie podaje żadnego uzasadnienia. Odwołania zostały wysłane w ubiegły piątek wieczorem, a obowiązują od dzisiaj.

W ten sposób potraktowana została wiceprezes Sądu Okręgowego w Opolu Anna Korwin-Piotrowska. – „Do momentu, gdy nie otrzymam oryginalnego pisma z podpisem, nie zamierzam rezygnować ze stanowiska. Wciąż będę wykonywać swoje obowiązki, bo mam dużo spraw, które wymagają dokończenia. Na moim biurku leży wiele słusznych skarg od obywateli, które muszą zostać rozpatrzone” – powiedziała „GW” wiceprezes Korwin-Piotrowska.

Jak twierdzi, od jakiegoś czasu spodziewała się odwołania. – „Nie byłam osobą mile widzianą przez ministerstwo na tym stanowisku. Niejednokrotnie wskazywałam, że pewnych żądań dla nich nie wykonam, bo są sprzeczne z prawem. Zawiadamiałam Krajową Radę Sądownictwa o naruszaniu przez urzędników i sędziów Ministerstwa Sprawiedliwości swoich uprawnień nadzorczych wobec sądu” – stwierdziła dotychczasowa wiceprezes Sądu Okręgowego w Opolu. Wielokrotnie uczestniczyła też w protestach przed sądem przeciwko łamaniu Konstytucji i zmianom w sądownictwie forsowanym przez PiS.

Podkreśliła, że zgodnie ze standardami europejskimi żaden sędzia nie może zostać powołany na stanowisko za pośrednictwem faksu lub ustnego zapewnienia. Zamierza odwołać się do sądu pracy. – „To niezbędna droga do ewentualnego wystąpienia ze skargą do Strasburga. Abym mogła to zrobić, muszę najpierw wyczerpać drogę sądową w Polsce. I zrobię to, aby uruchomić procedurę skargi przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka” – zapowiedziała sędzia Anna Korwin-Piotrowska.

Odwołany faksem w piątek wieczorem został także wiceprezes Sądu Okręgowego w Lublinie Piotr Morelowski. W tym przypadku Ziobro również nie podał żadnego uzasadnienia.

Kadencja wiceprezesa Morelowskiego powinna zakończyć się 16 marca 2020 roku. Na co dzień odpowiadał za sprawy karne. W Sądzie Okręgowym w Lublinie nie kryją zdziwienia, ponieważ sprawy karne były sprawnie rozpoznawane i praktycznie nie było zaległości, na które tak lubi powoływać się Ziobro, zwalniając prezesów sądów.

Formalnie od jutra nowym rzecznikiem rządu będzie Joanna Kopcińska, ale dotychczasowy – Rafał Bochenek zostaje w Kancelarii. Kopcińska wcześniej zasiadała w sejmowej komisji ds. zbadania sprawy Amber Gold.

Szefem Gabinetu Politycznego premiera został Marek Suski, zamiast odwołanej Elżbiety Witek. Kancelarią Premiera kierować będzie Michał Dworczyk, dotychczasowy wiceminister obrony narodowej. Odwołana z tego stanowiska Beata Kempa będzie dalej pełniła „bardzo ważne funkcje w Kancelarii” – jak się wyraził Morawiecki, ale nie podał szczegółów.

Podziękowaniom dla odwołanych nie było końca, a nowo powołani deklarowali ciężką pracę – oczywiście – dla dobra ojczyzny.

(za: koduj24.pl)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s