Brunatne umysły w natarciu, exemplum Płużański

Posted: Marzec 4, 2018 in Polityka polska
Tagi: , , , ,

Pozwiemy te wszystkie osoby za szarganie narodowych autorytetów, szarganie polskich świętości. (…) To nie byli faszyści, to byli polscy żołnierze – mówił Płużański w TVP3.

Co najmniej trzy osoby, w tym Włodzimierza Czarzastego, Joannę Senyszyn i dziennikarza Piotra Szumlewicza fundacja „Łączka”, zamierza pozwać za szarganie pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zarzuca im, że nazywają „naszych polskich żołnierzy bandytami, zbrodniarzami, gwałcicielami. Padły różne epitety. Naszym zdaniem to niedopuszczalne” –– powiedział w sobotę prezes Fundacji Tadeusz Płużański i zaakcentował, że Szumlewicz nazwał „Burego” – żołnierza wyklętego – mordercą.

Nie zważając na fundamentalne różnice zdań w ocenie postawy Burego, działacze fundacji za złe mają Czarzastemu, iż podczas konferencji prasowej w Kielcach 1 marca powiedział, że „SLD jest jedyną formacją w Polsce, która o „żołnierzach wyklętych” będzie mówiła, że byli wśród nich ludzie uczciwi walczący o swoją godność, o swoją wizję kraju”. „Ale były też świnie, mordercy, złodzieje i gwałciciele. Byli ludzie, którzy zabili 187 dzieci. Dlatego żaden PiS, żadna manipulacja przy historii nie zdejmą tego jarzma z „żołnierzy wyklętych” – oświadczył Włodzimierz Czarzasty.

Joanna Senyszyn naraziła się z kolei swoim tweetem: „Mija dzień honorowania bandytów, którzy mordowali ludność cywilną, w tym dzieci. Dla dodatkowego uczczenia słusznie wyklętych rząd podjął dziś decyzję o umożliwieniu degradacji gen. Jaruzelskiego. Dużo będzie do likwidacji i odwracania”.

„Łączka” tymczasem radzi liczyć się ze słowami oraz grozi konsekwencjami i zapowiada, że będzie prowadzić konsultacje z prawnikami, jak sformułować pozew.

Do sprawy pozwu odniósł się na Twitterze Piotr Szumlewicz: „Prawicowy historyk grozi mi procesem za nazwanie Burego zbrodniarzem. Jak inaczej nazywać człowieka, o którym IPN pisał, że jego działania „nosiły znamiona ludobójstwa”? Nie dość, że czczą morderców, to jeszcze chcą karać za piętnowanie ich zbrodni” – czytamy we wpisie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s