Balcerowicz (11.10.2015)

 

Ewa Kopacz: Zaskoczę Was. Jarosław Kaczyński może przyspieszyć rozwój Polski

– Czy myślicie, że Jarosław Kaczyński może zaoferować nam rozwój Polski? Zaskoczę Was. Prezes PiS może przyspieszyć rozwój Polski. Będzie to jednak przyspieszenie ws. budowy pomników i tworzenia komisji śledczych – mówiła premier Ewa Kopacz podczas konwencji PO w Stargardzie Szczecińskim.

 

Premier Ewa Kopacz

Foto: Jakub Kamiński / PAPPremier Ewa Kopacz

PiS chce zrobić z Polski europejski skansen fanatyzmu

PO nie pozwoli „zepchnąć Polski na margines Europy” i zrobić z niej pośmiewiska; PO jest po to „by postawić tamę” tym, którzy z Polski chcą „zrobić europejski skansen fanatyzmu” – mówiła wczoraj w Zielonej Górze premier Ewa Kopacz. Chcemy przyspieszyć zmiany w Polsce – dodała.

– Musimy przyspieszyć – podkreśliła Kopacz podczas regionalnej konwencji PO w Zielonej Górze. Według niej osiem lat rządów, ten – jak mówiła – czas dany był z łaski wyborców, Platforma wykorzystała maksymalnie, podobnie jak środki finansowe z UE. Ale – jak dodała – przed nami nowa perspektywa i prawie pół biliona złotych na to, by upiększać Polskę.

– Przyspieszać i rozwijać mogą tylko ci, którzy tego chcą i mają w sobie determinację – zaznaczyła Kopacz. Jak mówiła, są tacy, którzy „mówią, że najlepiej odwrócić się plecami, zamknąć w naszych granicach i patrzeć wilkiem na tych, którzy proszą o pomoc”. – Rozwój Polski jest możliwy tylko wtedy, kiedy Polska jest w Europie – podkreśliła premier.

– PO jest po to, by postawić tamę przed tymi, którzy chcą z Polski zrobić europejski skansen fanatyzmu – powiedziała premier. Jak deklarowała, Platforma na to nie pozwoli.

Zapewniała także, że „nie ma przyzwolenia na to, by taka, czy inna opcja polityczna przyszła i urządzała nam życie”. – W swoich głowach, sercach musicie podjąć najsłuszniejsze decyzje. Nikt nie ma prawa, by mówić z kim macie mieszkać, gdzie macie chodzić, co macie czytać, bo wy to wiecie najlepiej – mówiła do zebranych. – Niech nikt nie próbuje tego zmieniać – dodała.

 

Onet.pl

Petru o programie gospodarczym Dudy: Mam prośbę, żebyście zaczęli liczyć

AB, 11.10.2015
– Prezydent, który mówi o obniżeniu wieku emerytalnego, nie mówi Polakom prawdy – przekonywał w programie „7 Dzień Tygodnia” w Radiu ZET Ryszard Petru. I atakował: Pierwszy raz widzę prezydenta, który zgłasza nieodpowiedzialne dla budżetu projekty ustawowe! 

Ryszard Petru

Ryszard Petru (Fot. Łukasz Cynalewski/ Agencja Gazeta)

 

Andrzej Duda skierował już do Sejmu ustawę obniżającą wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Po wyborach planuje też złożenie ustawy podnoszącej kwotę wolną od podatku.

Ile mają kosztować obietnice Dudy? – Pierwszy raz widzę prezydenta, który zgłasza nieodpowiedzialne dla budżetu projekty ustawowe! – atakował przewodniczący Nowoczesnej.

„Niech pan nie będzie śmieszny”

– Prezydent, który mówi o obniżeniu wieku emerytalnego, nie mówi Polakom prawdy. Dlaczego nie mówicie, że kobiety będą miały niższe emerytury? Kobieta, która osiąga wiek 60 lat, jest wypychana przez pracodawcę, nawet jeżeli chce dłużej pracować. Kobiety stracą 30-70% emerytury – przekonywał na antenie Radia ZET Petru.

Polityk równie ostro krytykował plan podniesienia kwoty wolnej od podatku. – Wszyscy byśmy tego chcieli, ale skąd na to pieniądze? Ja mam prośbę, żebyście zaczęli liczyć. Jestem przerażony, w tej kancelarii nic się nie liczy – drwił.

Reakcja innych gości? – Niech pan nie będzie śmieszny – odpowiadała Małgorzata Sadurska, która w audycji reprezentowała kancelarię prezydenta.

Gowin: Polityka wymaga kompromisów

Do prezydenckiej propozycji obniżenia wieku emerytalnego odniósł się też Jarosław Gowin. – Jestem przeciw, ale zagłosuję za. Polityka wymaga kompromisów – mówił.

– Od początku odnosiłem się bez entuzjazmu. Podtrzymuję ten brak entuzjazmu, ale od roku mówię, że w ramach porozumienia z PiS posłowie Polski Razem poprą projekt PiS i prezydenta w tej sprawie – zapowiedział.

 

petruOstro

gazeta.pl

„Menel rzucił się na Macierewicza”. Prawica tropi próbę ataku na polityka PiS

Antoni Macierewicz stał się obiektem ataków? Tak pokazuje to Twitter.
Antoni Macierewicz stał się obiektem ataków? Tak pokazuje to Twitter. Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta; twitter.com/michalgornicki

Na warszawskim Krakowskim Przedmieściu odbyło się przemówienie Jarosława Kaczyńskiego. Minęło wczoraj 5,5 roku od tragedii pod Smoleńskiem. Kiedy Jarosław Kaczyński i Antonii Macierewicz zmierzali do samochodów, z tłumu wyskoczył mężczyzna.

Twitter szaleje
Jak podają internauci na Twitterze, od razu zareagowały odpowiednie służby i odciągnęły mężczyznę do Macierewicza. Doszło jednak do kontaktu fizycznego. Zaczęto apelować o wzmocnienie ochrony. Pojawiły się głosy, że stało się to z powodu „nagonki medialnej”. O incydencie mogliśmy przeczytać nawet artykuł wpolityce.pl, niestety z niewyjaśnionych przyczyn już zniknął.

jakiśMenel1

Są wątpliwości
Emocje wśród świadków zdarzenia są ogromne. Nie jest jednak do końca pewne, czy uzasadnione. Jedna z osób, które uczestniczą w dyskusji napisała – Dzwoniłem do znajomego z tej służby ochrony marszu pamięci, podobno gość wziął AM za fraki i krzyknął „w górę ministra!” – na prośbę o dalsze wyjaśnienia, mężczyzna odpisał – Właśnie wypytywałem go, powiedział, że nie było w tym aktu agresji. Coś tu się nie zgadza z ogólnym przekazem…

Coraz ostrzej
Ostatnio Antonii Macierewicz coraz częściej pojawia się w mediach. Pisaliśmy w naTemat o jego słowach, które padły podczas wizyty w USA. Były wiceminister obrony wyraźnie sugerował, że Donald Tusk jest agentem Stasi, czyli brutalnej służby komunistycznej NRD. Wyjaśniał też, dlaczego Andrzej Duda nie opublikował aneksu do raportu o likwidacji WSI. Apelował o cierpliwość.

Po tych sugestiach pojawiło się wiele głosów zdecydowanie negatywnych w kierunku Macierewicza. W PiS oceniają krytykę pod jego adresem, jako„język nienawiści i pogardy”. Podobnie widzą do użytkownicy Twittera, którzy zdarzenie z Krakowskiego Przedmieścia z góry uznali za atak.

jakiśMenel

naTemat.pl

Balcerowicz: PiS musi odejść

Aleksandra Klich, 10.10.2015

Leszek Balcerowicz

Leszek Balcerowicz (Fot. Michał Mutor)

PiS to skrzep PRL-u, w dodatku nie ma zahamowań moralnych. Z tym trzeba walczyć, bić się. Mobilizować rozsądnych, ośmieszać populistów. Autorzy żenującego hasła „Polska w ruinie” mają objąć władzę w Polsce? By niszczyć i kompromitować mój kraj? Z Leszkiem Balcerowiczem rozmawia Aleksandra Klich.
Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu prenumeraty cyfrowej

Aleksandra Klich: Kapitalizm trzeszczy. Rosną nierówności, przybywa niepewnego jutra prekariatu, przestajemy panować nad przepływem kapitału…

Leszek Balcerowicz: Nie za dużo problemów w jednym pytaniu?

Jak w życiu – mamy dużo problemów na głowie.

– Ale nie da się ich rozwiązać jednocześnie, krzycząc głośno, że kapitalizm się kończy.

Nie powiedziałam, że się kończy, tylko że trzeszczy.

– W pani pytaniu są cztery tezy, niejasne lub błędne: nie wiadomo, co to znaczy, że „kapitalizm trzeszczy”. Nie wiadomo, o jakie nierówności pani chodzi: nierówności szans czy nierówności dochodu. Słowo „prekariat” zostało wymyślone przez pewnego angielskiego socjologa, który pewnie chce być uznany za nowego Marksa. Tyle że nie wiadomo, czy to pojęcie ma jakieś empiryczne odpowiedniki. Poza tym o czyje i jakie panowanie nad przepływem kapitału chodzi?

Od 40 lat zajmuję się analizą porównawczą systemów polityczno-gospodarczych. Nie da się niczego sensownie ocenić bez porównania. Jeśli np. komuś coś się nie podoba w określonym kapitalizmie, to ten kapitalizm powinien porównać z innym kapitalizmem albo z socjalizmem. Trzeba patrzeć na rzeczywistość: przecież na naszych oczach padają lub gniją ustroje, które gnębią wolność, w tym zwłaszcza gospodarczą, bo są zdominowane przez polityków lub urzędników.

Najgorszy był socjalizm, za którym chyba nie tęsknimy. Co z niego pozostało? Korea Północna i Kuba. Obserwujemy też gnicie etatystycznych systemów w Ameryce Łacińskiej: w Wenezueli i Argentynie. A u nas postępowa i narodowa lewoprawica biją w wolny rynek, który zawsze istnieje w połączeniu z praworządnym państwem i społeczeństwem obywatelskim.

Proszę spojrzeć na to, co się dzieje w Chinach: choć ciągle tam rządzi partia nazywana komunistyczną, to zmiany w kierunku kapitalizmu pozwoliły na przyspieszenie gospodarcze i dzięki temu setki milionów ludzi wychodzą z biedy.

Pracując za grosze, z dala od rodzin, w strasznych warunkach.

– Ja nie bronię tego systemu, zwłaszcza jeśli chodzi o prawa człowieka. Trzeba jednak, przypominam, porównywać. Za czasów maoistowskiego socjalizmu panowały powszechna bieda i powszechny terror. Od końca lat 70. to się zmienia, choć ciągle Chinom daleko do wolnego rynku; wystarczy wspomnieć, jak chińskie państwo swoim interwencjonizmem doprowadziło ostatnio do kryzysu na giełdzie, nie tylko chińskiej.

Ale mnie nie chodzi o to, że kapitalizm jest do wyrzucenia, tylko o to, że on jest do poprawki… To chyba nie jest w porządku, jeśli, jak twierdzi „The Economist”, 1 proc. ludności świata ma 43 proc. aktywów finansowych, a 10 proc. najbogatszych ma 83 proc. Oxfam policzył, że 80 najbogatszych ludzi na świecie zmieści się w jednym londyńskim autobusie i zarządza takim majątkiem jak 3,5 mld mieszkańców Ziemi.

– Są różne kapitalizmy. Istnieje ogromna literatura empiryczna pokazująca, które są lepsze, a które gorsze dla stabilności i rozwoju gospodarki i w efekcie – dla wyprowadzania społeczeństw z biedy. Gorsze są kapitalizmy oligarchiczne oraz takie, gdzie dominuje władza polityczno-biurokratyczna. O wiele lepszy jest kapitalizm wolnorynkowy.

Ale niestety ten właśnie ustrój jest szczególnie atakowany przez postępową i narodową lewoprawicę w Polsce.

Niezależnie od intencji atakowanie wolnorynkowego kapitalizmu działa na korzyść PiS, bo ta partia, która najsilniej chyba odwołuje się do peerelowskich sentymentów, odznacza się szczególną nienawiścią do wolnego rynku. Dla niej nawet prywatyzacja kolejek linowych to naruszenie „strategicznych” interesów państwa.

Mniej wolnego rynku to więcej władzy polityków i urzędników. Wolny rynek to nie anarchia, jak to sobie wyobrażają socjaliści, ale swobodne transakcje w ramach ogólnych reguł prawa. A kiedy wolny rynek zanika? Gdy przybywa państwa, czyli interwencji polityków i urzędników, które naruszają te reguły, np. dając rozmaite przywileje, choćby górnikom czy frankowiczom.

Obiegowe przeciwstawianie lewicy i prawicy robi ludziom wodę z mózgu, bo sugeruje, że są to odrębne programowo obozy. A tymczasem pod względem zasadniczym – roli państwa w gospodarce – są one bardzo podobne. Obydwa są za rozbudowanym interwencjonizmem państwa, który ograniczając lub deformując rynek, destabilizuje i hamuje gospodarkę.

Dlatego lansuję określenie „lewoprawica”. Lewoprawica „postępowa” forsuje interwencjonizm w imię dobra społeczeństwa, lewoprawica „narodowa” – w imię dobra narodu. Mają innych retorycznych wrogów: ta pierwsza koncentruje się na bogatych, a ta druga – na „obcych”.

Ci, którzy atakują wolny rynek, wspierają antykapitalistyczny PiS, nawet jeśli nie jest to ich intencją.

Skąd się bierze jego popularność?

– W demokracji często wygrywa ten, kto sprawniej zmobilizuje swoją mniejszość. PiS to robi skutecznie, odwołując się do roszczeniowości rodem z PRL-u. Niczego się nie zamknie, wszystko się otworzy. Kopalnie, pegeery, koksownie. Przynoszą straty? Nie ma sprawy. Jak w socjalizmie. Na wolnym rynku mniej wydajne firmy kończą działalność. Gdyby zastosować kryterium kandydatki PiS na premiera, pani Szydło, to w Stanach jest ruina, za to za PRL-u nasz kraj kwitł.

PiS to skrzep PRL-u, w dodatku nie ma zahamowań moralnych. Twierdzi, że sfinansuje swoje obietnice, nakładając dodatkowe podatki na sektory, które uważa za wrogie, czyli na banki i supermarkety. To jest oparte na demonizacji, a na dodatek skala obiecanych wydatków jest o wiele większa niż skala dodatkowych przychodów budżetu.

Dla mnie jest poruszające moralnie, że robią to ludzie patronujący niegdyś SKOK-om, instytucjom, które przyniosły z powodu oszustw gigantyczne straty. Pokryliśmy je my wszyscy, polscy podatnicy.

Z tym trzeba walczyć, bić się. W mediach, w internecie. Trzeba mobilizować rozsądnych, ośmieszać populistów. To żenujące hasło „Polska w ruinie”, niebywałe nadużycie, wielkie kłamstwo. Jego autorzy mają objąć władzę w Polsce? By niszczyć i kompromitować mój kraj?

Krytykowanie wynaturzeń wolnego rynku, np. śmieciówek, które skazują ludzi na życie bez ubezpieczenia, bez emerytur, w poczuciu niepewności, też jest wspieraniem PiS?

– Czy pani zdaje sobie sprawę z tego, że używa języka nienawistnej propagandy? Kiedyś śmieciówki nazywano umowami czasowymi, a teraz to propagandowe słowo wypiera rzeczowe analizy.

Antyrynkowa propaganda jest szczególnie głupia i szkodliwa w sytuacji, w której może się znaleźć polska gospodarka. Grozi nam wyraźne i trwałe spowolnienie wzrostu, co będzie miało bardzo poważne skutki gospodarcze oraz w sferze zagranicznej. Niedawno opublikowany raport FOR mówi, z czego to niebezpieczeństwo wynika i jakie reformy są potrzebne, aby mu zapobiec [patrz ramka].

Polska się starzeje. Dobrym posunięciem rządu było podniesienie wieku emerytalnego. A co nam zapowiada PiS? Prezydent Duda składa projekt odwrócenia reformy Tuska! W ciągu 25 lat liczba osób w wieku produkcyjnym spadnie o 2,5 mln, a jeśli skrócimy jeszcze wiek emerytalny – to o 4 mln.

Polskie przedsiębiorstwa niewiele inwestują – zaledwie 10 proc. PKB. To mniej niż firmy w krajach sąsiednich. Jedną z przyczyn jest biegunka legislacyjna, która przed wyborami przechodzi w orgię podlizywania się najrozmaitszym grupom nacisku. Takiego nawału złego prawa nie ma ani w Czechach, ani na Słowacji. Niech się pani wczuje w sytuację prywatnego przedsiębiorcy – czy to średniego, czy korporacji, polskiego czy zachodniego – który zastanawia się, czy inwestować w naszym kraju. Jeśli istnieje ryzyko, że państwo rzuci mu kilka kłód pod nogi, zanim inwestycja dojdzie do skutku, to on nie zainwestuje albo zrobi to za granicą.

Ale na polską demokrację nie ma co narzekać, tylko trzeba ją naprawiać. Trzeba bardziej pilnować polityków przez organizacje obywatelskie. Ja staram się to robić przez Forum Obywatelskiego Rozwoju. Tyle że takich organizacji powinno być dużo więcej, żebyśmy mieli większą siłę.

I trzecia sprawa: spadające tempo wzrostu efektywności. Na wsi mamy rezerwę ludzi, którzy gdyby przenieśli się do miasta, byliby wydajniejsi i więcej by zarabiali. Są jednak przepisy, które zniechęcają do tego przepływu, np. KRUS. Są też inne przyczyny spadającej poprawy efektywności.

Jakie?

– W niektórych dziedzinach mamy za mało konkurencji. Utrzymują się firmy efektywne i nieefektywne. Prawdopodobnie dlatego, że te ostatnie, np. kopalnie, korzystają z subsydiów, jawnych czy ukrytych.

Te trzy rzeczy – problemy demograficzne, złe prawo i brak inwestycji – trwale spowolnią rozwój Polski, jeśli nie będzie reform.

Trzeba więc zrobić wszystko, żeby do władzy nie doszły siły, które zaprzestaną reform albo będą robić antyreformy, np. obniżą wiek emerytalny, dodatkowo obciążą przedsiębiorców i wprowadzą taką atmosferę, że ludzie będą się bać. Pamięta pani pierwszy PiS.

Co prostemu człowiekowi przyjdzie ze wzrostu PKB, gdy on ciągle będzie zarabiał te 2 tys. brutto, i to na śmieciówce?

– Znów „śmieciówka”! To właśnie w zwykłych ludzi bije brak rozwoju gospodarki. Niech pani zapyta o to na Ukrainie. Polska i Ukraina startowały w 1989 roku z tego samego poziomu dochodu narodowego na jednego mieszkańca. Dziś poziom dochodów w Polsce jest kilka razy wyższy od tego na Ukrainie. Główną przyczyną tej różnicy jest to, że w Polsce zrobiono dużo więcej rynkowych reform i szybciej ustabilizowano gospodarkę.

Co z ludźmi, którzy nie potrafią się bić o swoje?

– Tu nie chodzi o to, żeby się bić, tylko o to, by rozbudowany interwencjonizm państwa, hamujący wzrost gospodarki, nie tworzył biedy i bezrobocia.

Nie wszyscy chcą i potrafią być zwycięzcami. Są tacy, którzy wolą wolniej, mniej, spokojniej.

– Jak ktoś koniecznie chce sobie odmrozić uszy, to przecież w ramach wolności mu tego nie zabronimy. Gorzej, jeśli chce odmrozić uszy innym. Jeżeli ktoś chce być ascetą, to proszę bardzo, ale niech nie zmusza do tego innych.

Są jednak wolne rynki nieoparte na nierównościach. Na przykład Szwecja.

– Czy pani myśli, że w Szwecji panuje urawniłowka? Szwecja ma kapitalistyczną gospodarkę, która w ciągu ostatnich kilkunastu lat podlegała liberalnym reformom, po tym gdy w latach 70. i 80. gospodarka zaczęła hamować, aż w końcu wpadła w kryzys. Szwedzi wprowadzili bony edukacyjne, dzięki którym rodzice mogą wybierać dla swoich dzieci szkoły, włącznie z prywatnymi i firmami edukacyjnymi, które ze sobą konkurują. Wyobraża pani sobie ten jazgot, który by się pojawił w Polsce, gdyby ktoś coś takiego zaproponował? Poza tym Szwecja zawsze była krajem otwartym na świat. Nigdy nie było w niej protekcjonizmu, takiego jak np. w Grecji.

Kapitalizm nie wymaga żadnej modyfikacji?

– Oczywiście, że wymaga, ale w kierunku wolnego rynku i państwa prawa. Ten właśnie potrzebny kierunek jest jednak szczególnie zwalczany – wskutek błędnych analiz lub upartyjnionego myślenia – przez postępową i narodową lewoprawicę.

Polacy nie powinni więcej zarabiać, jak uważa prof. Marek Belka?

– Nie tylko on. Np. Piotr Duda, szef „Solidarności”, też tak mówi. Gdyby rozwój gospodarczy można było wzmocnić przez odgórne podnoszenie płac, to wszystkie kraje byłyby bogate. Jeśli ktoś chce wiedzieć, czym się kończy odgórne podnoszenie płac, niech spojrzy na Węgry. Socjalistyczny rząd zadekretował tam kiedyś podwyżki w administracji publicznej o 50 proc. – i podmył gospodarkę. Tylko rozwój gospodarki daje wyższe płace.

Marek Belka: Skończmy z kapitalizmem wyczynowym

Nie należy opodatkować najbogatszych – tej garstki, która trzyma w szachu świat – jak postuluje Thomas Piketty?

– Piketty akurat nie twierdzi, że garstka bogatych kontroluje świat, tylko że w wielu krajach, zwłaszcza w USA, rosły nierówności dochodów. Wielu badaczy wskazuje na główne tego przyczyny: postęp techniczny, który wysoko nagradza ludzi potrafiących współpracować z komputerami, oraz kiepską edukację publiczną w Stanach. Postulowany przez Piketty’ego światowy podatek od majątków najbogatszych nie rozwiąże tych problemów. Poza tym jest nierealny.

Dlaczego?

– Bo potrzebny byłby do tego światowy rząd, a na to się nie zanosi.

Gdy słyszę o podwyższaniu podatków, zwłaszcza od dochodów, to zapala mi się czerwona lampka: a, kolejne podatki! Czy naprawdę tak trudno zrozumieć, że gdyby podwyższanie podatków było drogą do dobrobytu, to nie byłoby biednych krajów? I że perspektywa podwyższenia podatków, obciążająca zwłaszcza przedsiębiorców, osłabia bodźce do tworzenia i rozwoju firm, które dają miejsca pracy?

Czyli nierówności są dobre i trzeba je sankcjonować?

– Przypomnę: czym innym są nierówności szans, a czym innym nierówności dochodów. Nierówności szans trzeba zwalczać – i to postuluje klasyczny liberalizm. Ludzie o podobnych cechach wewnętrznych powinni mieć podobne szanse na realizację swoich zawodowych planów. Czyli dobrym ideałem jest zero nierówności szans. Ale przecież nie zero nierówności dochodów! To byłby absurd.

Historie bogaczy dowodzą, że większość miała lepszy start niż inni. Ojciec Billa Gatesa był bardzo zamożnym prawnikiem, którego stać było na posłanie syna do świetnej szkoły. Co to za równość szans?

– Co z tego ma praktycznie wynikać? Czy państwo ma konfiskować majątki ludzi, by nie mogli ich zostawiać swoim dzieciom? Należy usuwać źródła nieuzasadnionego bogacenia się, a są nim głównie powiązania rodzinne lub polityczne, dzięki którym wybrani przedsiębiorcy dostają monopole i uzyskują ogromne bogactwa, np. Carlos Slim Hel w Meksyku. Trzeba ich odróżniać od innowatorów, takich jak np. Steve Jobs.

Równiej. Co właściwie zrobił Piketty?

Bogaci zgarniają coraz więcej, nie inwestując i nie tworząc nowych miejsc pracy, a ubożeje klasa średnia, która do tej pory była motorem rozwoju społecznego.

– A skąd pani wzięła taki obraz? Z których badań empirycznych? Czy mówi pani o kapitalizmie wolnorynkowym, czy oligarchicznym? Koncentracja na nierównościach dochodów odciąga uwagę od znacznie poważniejszego problemu: biedy w krajach Trzeciego Świata. Wie pani, z czego się ta bieda bierze?

Pan pewnie uważa, że z braku dostępu do wolnego rynku.

– Bo mają straszne ustroje, despotyczne, bez wolnej przedsiębiorczości, z ogromną rolą złego państwa. Najgorzej jest tam, gdzie żaden kapitał nie chce inwestować. Zagraniczny kapitał jest bardzo ważnym czynnikiem transferu technologii i rozwoju krajów zacofanych.

Bieda w krajach Trzeciego Świata jest sankcjonowana, bo nie potrafimy się z nimi dzielić swoim bogactwem.

– Nikt pani nie przeszkadza przekazywać swoich indywidualnych dochodów do biednych krajów. Ale nie zastąpi to tam wolnorynkowych reform. Duża część zewnętrznej pomocy trafia w ręce skorumpowanych dyktatorów i jest wykorzystywana do umacniania ich władzy. Jeśli ktoś współczuje biednym, to zamiast łomotać w wolny rynek, niech się zastanowi, jak zmienić despotyczne, interwencjonistyczne, antyrynkowe systemy.

Ważną przyczyną biedy w niektórych bogatych krajach jest zły system publicznej edukacji. Ludzie wychodzą ze szkół i nie mają szans na zatrudnienie w gospodarce, w której jest potężny postęp technologiczny. Ale ci, którzy są przygotowani, zarabiają dużo więcej niż pozostali.

Na speców od digitalizacji jest mniejsze zapotrzebowanie niż kiedyś na górników. Badania dowodzą, że szybciej znikają dawne miejsca pracy, niż przybywa nowych.

– Jakie badania? Przy każdej fali zmian technologicznych były takie obawy i do tej pory szczęśliwie one się nie sprawdzały. Na przykład drony co prawda eliminują pracę lotników, ale wymagają dużo więcej ludzi do obsługi na ziemi.

Roboty produkują hamburgery, zastępują sprzedawców, kasjerów, magazynierów, bibliotekarzy, tłumaczy, prawników…

– Co z tego ma wynikać? Trzeba zakazać badań naukowych?

W Polsce na razie mamy wykształconych bezrobotnych politologów, a brakuje hydraulików.

– To też wina wolnego rynku? Po co nam tylu politologów? Niemal każdy przedsiębiorca na pytanie, co hamuje rozwój jego firmy, odpowie pani tak samo: brak wykwalifikowanych pracowników. Ale nie wymienia wśród nich politologów.

Czyli na bogatych nie spoczywa żadna odpowiedzialność za wspólnotę? Nie powinni się dzielić bogactwem, do którego często doszli dzięki pracy innych ludzi, pomocy państwa itd.?

– Na każdym człowieku spoczywa moralna odpowiedzialność, by pomagać innym w potrzebie. Proszę spojrzeć, czym byłaby kultura USA bez fundacji Forda czy Rockefellerów, czym byłby świat bez tysięcy bibliotek Carnegie. Bogatsi lepiej inwestują w kulturę niż urzędnicy, bo stosują metody z prywatnej przedsiębiorczości, które są lepsze niż te ze zbiurokratyzowanego państwa. Antyliberałowie nie doceniają siły prywatnych przedsięwzięć. Proszę np. spojrzeć na to, co robi w Polsce siostra Małgorzata Chmielewska. Monopol państwa na pomaganie ludziom oznacza nie tylko wyższe podatki, ale też często źle wydawane pieniądze. No i licytację polityczną, kto jest większym Świętym Mikołajem.

Trzeba rozbić mit monopolistycznego państwa socjalnego i powiedzieć, że to przede wszystkim my, ludzie, za pośrednictwem różnych organizacji, powinniśmy pomagać. Nie spychajmy tego na państwo.

Moim zdaniem podatek mógłby być dobrą inwestycją w jakość życia ludzi. Chętnie bym go płaciła, gdyby państwo za te pieniądze zagwarantowało dobre szpitale i szkoły.

– O jaki podatek pani chodzi? Przecież w Polsce łącznie mamy ogromne obciążenia podatkowe, które w stosunku do PKB są wyższe niż w większości krajów o naszym poziomie rozwoju. Jest wiele badań, które pokazują, że wzrost podatków powyżej pewnego niskiego poziomu osłabia wzrost gospodarki, a więc także tworzenie miejsc pracy. W Polsce i wielu innych krajach większość podatków idzie na finansowanie świadczeń socjalnych. Aby sfinansować podstawowe funkcje państwa, potrzebne są podatki, które nie przekraczają 10 proc. PKB. U nas wynoszą one ponad 30 proc.

Jednocześnie podstawowe funkcje państwa, zwłaszcza stanowienie prawa i jego egzekwowanie, nie są w Polsce dobrze wykonywane.

Tylko systematyczny obywatelski nacisk, pilnowanie polityków i tych, którzy egzekwują prawa, może to zmienić. Ze złych systemów można dobrze żyć. W szkołach, szpitalach, urzędach, instytucjach politycznych.

Nasze państwo jest przyjazne?

– Dobre państwo to takie, które tworzy ogólne prawa i dobrze je egzekwuje, umożliwiając swobodną działalność ludzi czy to przez rynek, czy przez społeczeństwo obywatelskie. Złe jest państwo, które psuje prawo i źle je egzekwuje. Nasze państwo z jednej strony nie za dobrze realizuje te podstawowe funkcje, a z drugiej – uprawia upolityczniony z natury interwencjonizm, szkodząc gospodarce i społeczeństwu obywatelskiemu. Tylko silnie zmobilizowani obywatele mogą naprawić nasze państwo.

I kto to mówi? Liberał!

– Nie rozumiem! Przecież istota klasycznego liberalizmu wyraża się w państwie, które dobrze wykonuje swoje podstawowe funkcje, a nie które zabiera ludziom wolność.

O jakie funkcje chodzi?

– Przede wszystkim: obrona narodowa, stanowienie i wykonywanie dobrego prawa.

Które państwa na świecie dziś najlepiej funkcjonują?

– Jeżeli chodzi o podstawowe funkcje, to kraje skandynawskie, Wielka Brytania, Holandia, Niemcy, Estonia, Kanada.

To dlatego Polacy tak chętnie do nich emigrują?

– Gdy Hiszpanie 30 lat temu byli dużo biedniejsi niż Francuzi, też „chętnie” emigrowali do Francji. Głównym powodem emigracji jest perspektywa wyższych zarobków. Dlatego jedynym skutecznym sposobem ograniczania emigracji z biedniejszego kraju jest jego szybszy rozwój niż krajów bogatych. Ale to wymaga reform, których duże partie w Polsce nie proponują.

Marnie płacą nawet wielkie korporacje. Amazon wykorzystuje nas jako tanią siłę roboczą.

– To granie słowami: „obcy” i „tanie”. Takie pseudogodnościowe gadanie. Ciekawe, co „Wyborcza” napisze, gdy Amazon pójdzie sobie tam, gdzie nikt nie będzie o nim mówił „obcy”.

Demonizowania zagranicznego kapitału jako obcej, złej siły też nie mogę zrozumieć. Przecież to ten kapitał był poważną siłą modernizacji w Polsce ostatnich 25 lat, podobnie jak w wielu innych krajach wychodzących z zacofania. Ostatnio do nas mniej go przybywa, a jeśli dojdą do władzy narodowcy, którzy żerują na niechęci do obcych, to siła modernizacji bardzo zmaleje.

Byłoby dla nas lepiej, gdybyśmy byli innowacyjni.

– Oczywiście – ale kto ma to robić? Państwo ma to centralnie zaplanować? Gospodarka się rozwija, jeśli państwo pozwoli, by ludzie z inicjatywą, rozumem, wytrwali i przedsiębiorczy, odkrywali nowe możliwości, technologie, modele. Tego nie zastąpi żadna odgórna interwencja państwa. Gdyby tak było, to Rosja Putina byłaby gospodarczą potęgą. A ona się zwija, przede wszystkim przez rosnące upolitycznianie gospodarki, którego główną formą jest nacjonalizacja.

A u nas? Lewoprawica, może nie zdając sobie z tego sprawy, pcha nas w podobnym kierunku. Przykład? Proszę bardzo: nacjonalizacja, nazywana „polonizacją”, już się dokonuje – za pośrednictwem PZU państwo przejmuje prywatny Alior Bank. Upolitycznianie gospodarki zawsze źle się kończy. Dlaczego socjalizm przegrał? Bo wszystko było polityczne, wszystko było państwowe.

Co wymyśli chodnik, czyli polska atrapa rozwoju

Państwo nie powinno mieć mechanizmów wspierania innowacyjności?

– „Wspieranie” – kolejne magiczne słowo. Co to znaczy? Politycy i urzędnicy mają wybierać, kto dostanie publiczne pieniądze? Z tego powstaje zwykle wiele pomników socjalizmu.

Innowacyjność prowadzi do wzrostu wydajności, bo daje nowe metody produkcji. Jak Uber – samochody są lepiej wykorzystywane i ludzie mogą sobie dorobić.

Pracując 20 godzin na dobę.

– Pani chce mówić ludziom, co mają robić, ile pracować. Wie pani lepiej od nich, co dla nich dobre?

Są zmuszeni do tej ciężkiej pracy.

– Co to znaczy „zmuszeni”? Pani robi z nowych możliwości gułag!

Zmuszeni, bo nie wystarcza im jedna pensja. Każdy chce pojechać na wakacje, dzieciom kupić lalki, buty na zimę.

– No właśnie, to jest ten antykapitalistyczny humanitaryzm socjalistyczny. Socjaliści we Francji nie pozwolili ludziom pracować więcej niż 35 godzin. To jedna z przyczyn, dla których Francja ma ogromne problemy w gospodarce. Bezdusznym przymusem, owijanym w rozmaite frazesy, jest zakazywanie biedniejszym ludziom dorabiania się.

Wracając do innowacji: gdy gospodarka się rozwija, to po pewnym czasie udział przemysłu w niej spada, a usług – rośnie. I coraz większego znaczenia nabierają innowacje w usługach, w tym w transporcie.

PolskiBus pokrył siatką połączeń całą Polskę i wykosił lokalnych przewoźników.

– To jest efekt konkurencji. Duża część innowacji polega na tym, że oferuje się ludziom tańszy produkt.

Ale ten przewoźnik, który padł, nie ma pracy.

– Jeśli tak by myślano, gdy ludzie z powozów przesiadali się do samochodów, to trzeba by było zapobiec wprowadzeniu aut, bo woźnice tracili pracę. Trzeba wiedzieć, przed jakim wyborem stoimy: jeżeli blokujemy innowacje, które podnoszą wydajność, to skazujemy kraj na stagnację. Potrzebne są firmy, które pomogą ludziom w przekwalifikowywaniu się. Nie trzeba być całe życie woźnicą.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze zawiesiło połączenia PolskiegoBusa z Warszawy do Lublina.

– No właśnie, to najlepszy przykład tego, jak państwo, zamiast pomagać ludziom w przekwalifikowaniu się, hamuje rozwój.

Co zrobić, gdy kryzysy się ciągną, jak ten z 2008 roku, którego skutki odczuwamy do dziś? Stanisław Gomułka twierdzi, że takie długotrwałe kryzysy mogą doprowadzić do zmian społeczno-politycznych.

– Nie można wszystkiego wrzucać do jednego worka. W Europie od 2008 roku gospodarka Grecji skurczyła się o 25 proc., a Polski wzrosła o blisko 20 proc. Słowacja i kraje bałtyckie są na plusie, Cypr i Włochy – na minusie. W Grecji dwie partie ścigały się na obietnice, a kiedy wygrywały, to rozdymały administrację i rozdawały pieniądze. Dług publiczny się powiększał, środki unijne wyrzucano w błoto. Oligarchowie obrastali w majątek dzięki powiązaniom z politykami. Czy to jest wolny rynek?

Duża część antykapitalistycznej łomotaniny bierze się z prostych błędów logicznych. Na przykład niektórzy uważają za oczywistość, że skoro kryzys finansowy wybuchł w sektorze finansowym – bankach, funduszach inwestycyjnych, na rynkach finansowych – to znaczy, że winny jest sektor finansowy. To jak powiedzieć, że skoro katar jest w nosie, to nos jest przyczyną kataru. Tylko analizy empiryczne dają odpowiedź na pytanie o to, jakie są głębokie przyczyny kryzysów w gospodarce kapitalistycznej. Można np. przeczytać raport grupy kierowanej przez de Larosiere’a [Jacques de Larosiere – wybitny francuski urzędnik, m.in. przewodniczący Komitetu Strategicznego Skarbu Francuskiego] – byłem jej członkiem – przygotowany dla Komisji Europejskiej. Jest w nim mowa o tym, jak to rozmaite interwencje instytucji publicznych wywoływały kryzysy finansowe.

W USA kryzys wybuchł m.in. dlatego, że populistyczna legislacja nakazywała bankom udzielać kredytów mieszkaniowych klientom, mimo że nie mieli zdolności kredytowej. No i oczywiście banki to robiły, a potem część okazała się niewypłacalna.

Banki chciały zarobić za wszelką cenę.

– Dlaczego oskarża pani banki, a nie błędną legislację i inne błędne interwencje? Firmy prywatne chcą zarabiać i tak być powinno! Miałyby robić straty? Zysk jest niemoralny, a straty moralne? A związki zawodowe w państwowych kopalniach w Polsce zachowują się moralnie, gdy spychają swoje straty na państwo, czyli na nas?

Ale od zysku niedaleka droga do chciwości. A to już jest niefajne i ściągnęło na nas nieszczęście.

– Naprawdę pani wierzy, że kryzys wziął się z tego, że ludzie nagle stali się „chciwi”? Ludzkie zachowania zależą od warunków, które w przypadku sektora finansowego są silnie kształtowane przez działania państwa, a te zachęcały banki i ich klientów do podejmowania nadmiernego ryzyka.

Ściągnięto kaganiec.

– Przeciwnie! To interwencje państwowe wprowadziły błędne bodźce dla uczestników rynku finansowego, w tym konsumentów. Słowo „kaganiec” nie ma nic wspólnego z rzetelną analizą, tylko z antykapitalistycznymi emocjami.

Ale ekonomia ma wiele wspólnego z emocjami, bo to ludzie wydają i oszczędzają pieniądze.

– No to jeszcze raz. Obłędna legislacja w USA nakłaniała banki, by udzielały nadmiernie ryzykownych kredytów, a potem państwo interweniowało, ratując duże banki przed upadłością. Taki interwencjonizm państwa zaczął się zresztą kilkadziesiąt lat temu. I rynek finansowy, czyli ci, którzy pożyczają bankom, uznał, że duże instytucje są bezpieczne, bo państwo je uratuje. Więc duże instytucje, dzięki tańszemu finansowaniu, rosły w siłę, do gigantycznych rozmiarów. Ale przecież to był produkt nie wolnego rynku, tylko interwencjonizmu państwa. To on zdeformował rynki finansowe.

Państwa chętnie wspomagają wielkich. Luksemburg i Islandia zwalniały z podatków korporacje internetowe.

– Trzeba odróżnić wprowadzanie niskich stawek podatkowych dla wszystkich od zwolnień podatkowych dla wybranych, jak to robiły Luksemburg czy Islandia. To pierwsze mieści się w ramach ogólnych reguł gospodarki rynków, to drugie ją deformuje i jest przykładem zwyrodniałego interwencjonizmu.

W książce „Zagadki wzrostu”, pracy zbiorowej pod moją i Andrzeja Rzońcy redakcją, porównanych zostało kilkanaście par krajów, które kiedyś były na podobnym poziomie rozwoju, a potem bardzo się od siebie oddaliły; jedne spowolniły, drugie przyspieszyły. Na przykład Hiszpania i Meksyk były kiedyś na podobnym poziomie, a teraz Hiszpania jest dwa razy bogatsza od Meksyku.

Co się stało?

– W Meksyku było dużo więcej państwowego interwencjonizmu, mniej wolnego rynku i przez to dużo więcej kryzysów.

Christine Lagarde, szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego, nie ma racji, krytykując kapitalizm?

– Nie wiem, co dokładnie powiedziała i o jaki kapitalizm jej chodziło. Poza tym ocen alternatywnych ustrojów polityczno-gospodarczych nie można opierać na wyrwanych z kontekstu wypowiedziach. Trzeba je oprzeć na solidnych badaniach porównawczych. A tych jest wiele i dają wyniki, o których starałem się powiedzieć w naszej rozmowie.

Lagarde. Sumienie kapitalizmu

Ryszard Petru jest pana nadzieją?

– Ryszard należał do moich najlepszych studentów, a w latach 1997-2000 był moim bardzo kompetentnym współpracownikiem, gdy byłem wicepremierem i ministrem finansów w rządzie AWS-UW. Potem samodzielnie osiągał kolejne profesjonalne sukcesy i wyrobił sobie bardzo dobrą pozycję jako analityk i menedżer. Jestem przekonany, że zdecydował się na start w polityce, kierując się dobrem Polski, która stoi przed poważnymi problemami gospodarczymi. Spośród wszystkich przywódców partii Ryszard Petru jest zdecydowanie najlepiej przygotowany, aby stawić im czoło.

Petru: Wkurzyła mnie ciepła woda

Startując, nie osłabia Platformy?

– W sytuacji, w jakiej powstała Nowoczesna, jest bardzo ważne, aby odniosła sukces.

FOR mówi, jak dogonić Zachód

„Następne 25 lat: Jakie reformy musimy przeprowadzić, żeby dogonić Zachód?” – odpowiedzi na to pytanie udzielili przedstawiciele Forum Obywatelskiego Rozwoju Leszka Balcerowicza na Forum Ekonomicznym w Krynicy.

1. Dbać o wzrost gospodarczy.

2. Ograniczać deficyt sektora finansów.

3. Zatrzymać ludzi na rynku pracy przez utrzymanie podniesionego wieku emerytalnego.

4. Mocno podnieść kwotę wolną od podatku dla pracujących.

5. Wzmocnić proces przechodzenia ludzi ze wsi do innych sektorów gospodarki, co podniesie wydajność.

6. Dokończyć prywatyzację przedsiębiorstw państwowych.

7. Usunąć bariery konkurencji, zwłaszcza w przemysłach sieciowych (przede wszystkim w energetyce, gazownictwie).

8. Zmienić system prawny na stabilny i przewidywalny m.in. przez wprowadzenie jednolitej stawki VAT i uproszczenie oraz przyspieszenie procedur administracyjno-sądowych.

9. Zdecydowanie poprawić jakość stanowienia i egzekwowania prawa.

10. Zreformować uczelnie publiczne.

Leszek Balcerowicz – ur. w 1947 r., wicepremier w rządach Mazowieckiego, Bieleckiego i Buzka, ojciec transformacji ustrojowej w III RP. Były prezes NBP, założyciel Forum Obywatelskiego Rozwoju, kawaler Orderu Orła Białego.

Magazyn Świąteczny to coś więcej – więcej wyjątkowych tematów, niezwykłych ludzi, najważniejszych wydarzeń, ciekawych komentarzy i smacznych wątków. Co weekend poznasz ciekawy przepis, zasłuchasz się w interpretacji wiersza i przyznasz, że jest cudem, dowiesz się, co w trawie piszczy – w polityce, kulturze, nauce.

W ”Magazynie Świątecznym czytaj też:

Carl Honoré: Spokojnie, pali się
Cierpimy na „targetozę” – wszędzie musi być jakiś „target”. Cel, który trzeba koniecznie zrealizować, najlepiej „na wczoraj”. Z Carlem Honoré rozmawia Agnieszka Jucewicz

Lista przebojów Antoniego Macierewicza
Wiceprezes PiS w mowie i czynie

Balcerowicz: PiS musi odejść
PiS to skrzep PRL-u, w dodatku nie ma zahamowań moralnych. Z tym trzeba walczyć, bić się. Mobilizować rozsądnych, ośmieszać populistów. Autorzy żenującego hasła „Polska w ruinie” mają objąć władzę w Polsce? By niszczyć i kompromitować mój kraj? Z Leszkiem Balcerowiczem rozmawia Aleksandra Klich

Zapominamy, w jak bardzo nierównym świecie żyjemy
Jesteśmy wierzchołkiem góry lodowej, szczęśliwą elitą. Zapłacisz 50 proc. podatku, by reszta świata mogła dzielić nasz dostatek i naszą demokrację? Z Salvatore Babonesem rozmawia Katarzyna Wężyk

Co się dzieje z naszymi chłopcami
Oskarżają nas o gwałty, o zbrodnie na ludności cywilnej. Nas, którzy z własnej woli wzięliśmy do rąk broń, by bronić ojczystej ziemi i w razie potrzeby oddać życie za nasze kobiety i dzieci

Olga Tokarczuk: Ludzie, nie bójcie się!
– Brakuje mi na ratuszu w moim mieście wielkiego banera: „Wrocławianie, wszyscy jesteście dziećmi i wnukami uchodźców”. Z Olgą Tokarczuk rozmawia Dorota Wodecka

Kłamcy będą płonąć w piekle
Jeżeli sądzimy, że „prawda nas wyzwoli”, to kłamstwo nas zabije

Widmo intifady krąży nad Jerozolimą
Pierwszą intifadę nazwano powstaniem kamieni. Podczas drugiej izraelskie ulice terroryzowali samobójcy – szahidzi. Teraz najpopularniejszy jest nóż

Kiedy obraz sprzedaje się za milion dolarów
W 2008 roku w londyńskim domu aukcyjnym Phillips de Pury tryptyk „Palące dziewczyny” Wilhelma Sasnala został sprzedany za 457 tys. dol. Tym samym stał się najdroższym obrazem polskiego artysty sprzedanym poza granicami naszego kraju

BalcerowiczoPiS

gazeta.pl

Zło zawitało do Krakowa. Nie będzie koncertu w kościele

mk, 11.10.2015

Logo zespołu. Ukrzyżowany Chrystus przyozdobiony odwróconym pentagramem

Logo zespołu. Ukrzyżowany Chrystus przyozdobiony odwróconym pentagramem

Po oskarżeniach mało znanego blogera, że jeden z zespołów zaproszonych do Krakowa na festiwal Unsound to sataniści, krakowska kuria zakazała koncertów w kościołach.

Sprawę opisuje portal LoveKraków.pl. O „poważny satanizm” zespół Current 93 oskarżył mało znany bloger Krzysztof Osiejuk. „Z tego, co zdążyłem zauważyć, część koncertów ma mieć miejsce w kościołach pod wezwaniem św. Katarzyny oraz św. Apostołów Piotra i Pawła. 16 października, u św. Katarzyny, ma dojść do koncertu słynnego satanistycznego zespołu Current 93, którego logo stanowi ukrzyżowany Chrystus przyozdobiony odwróconym pentagramem” – napisał na blogu na Salon24.pl. „Mamy do czynienia z autentycznym, celowym i bardzo przemyślanym satanizmem. Należy stwierdzić, że do Krakowa zawitało czyste zło i wiele wskazuje na to, że nikt się tym szczególnie nie przejął”. Po interwencji organizatora festiwalu administracja portalu Salon24.pl usunęła wpis, który jednak został opublikowany na prywatnym blogu autora.

Kuria: koncertów nie będzie

Wpisem blogera przejęła się krakowska kuria, która zabroniła organizacji koncertu w kościele św. Katarzyny, co oburzyło organizatorów festiwalu. „Jako organizatorzy zdecydowanie zaprzeczamy, aby kiedykolwiek na festiwalu propagowano satanizm. Festiwal Unsound od samego początku ma na celu jedynie promocję sztuki i wartościowych pod względem artystycznym treści” – czytamy w oświadczeniu. „Niestety ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość przedstawicieli Kościoła Św. Katarzyny, że na prośbę Kurii Krakowskiej zaplanowany na 16 października koncert Current 93 ma zostać odwołany. Jest nam tym bardziej przykro, że David Tibet, założyciel i czołowa postać zespołu Current 93 w przesłanym do nas liście potwierdził, tak jak niejednokrotnie w wywiadach, że jest chrześcijaninem. List przekazaliśmy Kościołowi, niestety bez efektu”.

Muzyk: to śmiechu warte obelgi

Organizatorzy potwierdzają, że Tibet jest urażony decyzją. „Wiele razy deklarowałem, że jestem chrześcijaninem. Prawie wszystkie moje dokonania wywodzą się z wiary, zarówno moja muzyka, jak i obrazy – moje przekonania są prawdziwe, nawet jeśli w mojej sztuce obecny jest czarny humor. Przejawiają się również w moich studiach języka koptyjskiego, którego nauczyłem się, by zgłębiać apokryficzne teksty Nowego Testamentu” – przekonuje w liście. – „Kategorycznie zaprzeczam tym śmiechu wartym obelgom, poczynionym najpierw przez kogoś w wiadomości do kościoła św. Katarzyny, a później powtórzonym na szukającym sensacji, grubiańskim blogu”, napisał David Tibet.

Unsound Festival zaczyna się w niedzielę i potrwa do 18 października.

Zobacz także

złoZawitało

wyborcza.pl

 

Balcerowicz chce „bić się” z Kaczyńskim. „PiS to strzęp PRL-u. Ma rządzić i kompromitować mój kraj?”

Leszek Balcerowicz ostro atakuje PiS
Leszek Balcerowicz ostro atakuje PiS Fot. Adam Kozak / AG

– Z tym trzeba walczyć, bić się. W mediach, w internecie. Trzeba mobilizować rozsądnych, ośmieszać populistów. To żenujące hasło „Polska w ruinie”, niebywałe nadużycie, wielkie kłamstwo. Jego autorzy mają objąć władzę w Polsce? By niszczyć i kompromitować mój kraj? – pyta w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” Leszek Balcerowicz.

Wiadomo było, że Balcerowicz, były minister finansów i autor planu liberalnych reform, nie darzy sympatią polityków PiS. Jednak tak ostrych słów, jakie padają w wywiadzie dla „GW”, jeszcze pod ich adresem nie kierował. Ekonomista wystawia druzgocącą ocenę programowi gospodarczemu partii Jarosława Kaczyńskiego.

– W demokracji często wygrywa ten, kto sprawniej zmobilizuje swoją mniejszość. PiS to robi skutecznie, odwołując się do roszczeniowości rodem z PRL-u. Niczego się nie zamknie, wszystko się otworzy. Kopalnie, pegeery, koksownie. Przynoszą straty? Nie ma sprawy. Jak w socjalizmie – tłumaczy.

Dla Balcerowicza PiS to „skrzep PRL-u, w dodatku bez zahamowań moralnych”. – Twierdzi, że sfinansuje swoje obietnice, nakładając dodatkowe podatki na sektory, które uważa za wrogie, czyli na banki i supermarkety. To jest oparte na demonizacji, a na dodatek skala obiecanych wydatków jest o wiele większa niż skala dodatkowych przychodów budżetu – dodaje.

Dlatego też uważa, że autorzy takich obietnic oraz hasła „Polska w ruinie” nie mogą objąć w Polsce władzy. Trzeba „walczyć, bić się”, mobilizować tych, którzy mogą zabrać PiS zwycięstwo.

Balcerowicz krytykę PiS wpisuje także w szerszy kontekst obrony wolnego rynku. Przekonuje, że to partia reprezentująca „lewoprawicę” – ugrupowania z prawej i lewej strony, które forsują interwencjonizm państwowy.

LESZEK BALCEROWICZ

Niezależnie od intencji atakowanie wolnorynkowego kapitalizmu działa na korzyść PiS, bo ta partia, która najsilniej chyba odwołuje się do peerelowskich sentymentów, odznacza się szczególną nienawiścią do wolnego rynku. Dla niej nawet prywatyzacja kolejek linowych to naruszenie „strategicznych” interesów państwa.

Były minister finansów sam nie startuje w wyborach, ale kilka miesięcy temu przyjął patronat nad inicjatywą polityczną Ryszarda Petru. Przez jakiś czas jego Nowoczesna była nawet nazywana „partią Balcerowicza”.

Źródło: „Gazeta Wyborcza”

balcerowiczanaWojnie

naTemat.pl


%d blogerów lubi to: