Księżyc (18.06.2015)

 

Rosja chce śledztwa, które wyjaśni „mroczne szczegóły” pierwszego lądowania na Księżycu. „Dowiemy się, co się stało”

kb, 18.06.2015
Neil Armstrong i Edwin E.

Neil Armstrong i Edwin E. „Buzz” Aldrin – pierwsi ludzie na Księżycu, 20.07.1969 (fot. NASA/AP)

Rosjanie wzywają do przeprowadzenia międzynarodowego śledztwa w sprawie pierwszego lądowania na Księżycu. Chcą się dowiedzieć, co się stało z filmem z tego wydarzenia oraz ze skałami księżycowymi, które pozyskano podczas misji.
Stosunki między Rosją a Stanami Zjednoczonymi są coraz bardziej napięte. Teraz najwyraźniej narodził się miedzy tymi krajami nowy problem. W rosyjskim dzienniku „Izwiestia” rzecznik Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej Władimir Markin napisał, że przeprowadzenie międzynarodowego śledztwa mogłoby rzucić nowe światło na „historyczne misje kosmiczne”. „The Moscow Times” przytaczając artykuł Markina, zaznacza, że Rosjanin chciałby żeby wyjaśniono „różne mroczne szczegóły” kosmicznych wypraw misji Apollo z lat 1969-1972.

Skąd ten pomysł? Zdaniem Markina amerykańskie władze przekroczyły granicę wszczynając zakrajone na szeroką skalę śledztwo ws. FIFA. Tym samym „amerykańscy prokuratorzy uznali siebie za najwyższych sędziów ws. międzynarodowych spraw piłkarskich”. Markin dodał, że w tej sytuacji proponuje, by międzynarodowi śledczy zainteresowali się „mrocznymi tajemnicami” lądowania Amerykanów na Księżycu. Jego zdaniem eksperci powinni zbadać co się stało z blisko 400 kg skał księżycowych, które rzekomo pozyskano w czasie misji pomiędzy 1969 a 1972 r. A także powinni ustalić, co stało się z tajemniczym zaginięciem filmu z lądowania na Księżycu w 1969 r.

„Nie uważamy, że Amerykanie nie polecieli na Księżyc. Jednak te naukowe i kulturowe znaleziska są częścią dziedzictwa ludzkości, a ich tajemnicze zniknięcie to stara dla nas wszystkich. Przeprowadzenie śledztwa mogłoby wykazać co tak naprawdę się stało” – napisał Markin.

„The Moscow Times” podaje, że w 2009 r. NASA poinformowała, że nagranie lądowania na Księżycu zostało usunięte, jednak istnieje transmisja telewizyjna z tego wydarzenia. Skały księżycowe mają być przechowywane w Centrum Lotów Kosmicznych w Teksasie, zaś ich elementy są dostępne do oglądania w wielu muzeach na całym świecie.

Zobacz także

wyborcza.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s