Liberte! (24.12.14)

 

Jedenaste wybory.

Jarosław Kaczyński już to wie, już ma świadomość, już jest przekonany. Przegra wybory. I te dziewiąte – prezydenckie, i te dziesiąte – parlamentarne. Teraz ma więc tylko jeden dylemat: jak nie przegrać dla niego najważniejszych, jedenastych wyborów, tych wewnątrzpartyjnych?!Co zrobić, co wymyślić takiego, by mimo pasma niepowodzeń, mimo dekady klęsk, jednak nie oddać władzy w swoim ugrupowaniu? Co zrobić, by z nudów nie zwariować siedząc po ciemku w kącie dużego domu rozmyślając jak można było inaczej? Co zrobić, by w goryczy nie umierać każdego dnia na politycznej emeryturze?
Strach. Tak, strach, tylko strach może utrzymać go u władzy. Strach zasiany w swoich szeregach, strach wzniecany wśród wyborców, strach wywoływany w społeczeństwie. Wróg jest blisko, wróg czyha, wróg jest silny, wróg chce naszej zguby.
Skąd my znamy tę narrację? Co nam to przypomina? Kiedy, kto i gdzie działał podobnie? Pytań jest wiele ale odpowiedź jest jedna i zaskakująco prosta. Tak było w przeszłości i tak jest obecnie wszędzie tam, gdzie walcząc o wzniosłe hasła demokracji, wprowadzano dyktaturę jednostki, ba, niekiedy dyktaturę rodziny. Ojców i synów, albo po prostu braci. Tak jest dzisiaj na przykład w Korei Północnej, czy na Kubie. Podobne mechanizmy podejmowano i utrzymywano również we wszystkich krajach dawnego świata demoludów. To właśnie komuna budowała przeogromną skalę poparcia dla swoje władzy poprzez kreowanie zewnętrznego zagrożenia, na przykład kontrrewolucją.
Narrację tę zresztą skutecznie do dzisiaj uprawiają „demokratyczni dyktatorzy” w wielu krajach. Na przykład głównym przesłaniem służb Putina jest budowanie siły oporu przed imperializmem amerykańskim, który chce zguby matki Rosji, a agresja na Ukrainę uzasadniania jest obroną przed rozlewającym się faszyzmem. Narracja jest skuteczna, manipulacja społeczna znana, socjotechnika sprawdzona, czemu więc nie zastosować tych metod w innej skali?!…
Dowiadujemy się więc, że w Polsce fundamentem obecnego państwa jest ZDRADA. Na początku bowiem była zdrada przy okrągłym stole. Jej dzieckiem jest III RP – raj dla byłych eSBeków, państwo układów, sitwy i powszechnego złodziejstwa. Potem lud wybrany, jedynie prawy i sprawiedliwi, został zdradzony ponownie, tym razem o świcie. Mord smoleński odebrał wszystkim szansę na lepsze jutro. Teraz natomiast dowiadujemy się, że zagrożona jest demokracja. Trzeba ją bronić i chronić. Sfałszowano wybory, terroryzuje się sądy i pewnie już powoli przygotowuje się kolejne fałszerstwa. W ręce więc trzeba chwytać sztandary, biało-czerwone flagi nieść ponad głowami. Biały orzeł bowiem oraz Bóg, Honor i Ojczyzna są zagrożone. Dopóki my stoimy tu, a oni tam, gdzie ZOMO, w Polsce demokracji nie będzie.
Wcześniej więc rozpętano wojnę z wrogą III RP o powołanie do życia własnego sprawiedliwego i prawego państwa – IV RP, potem przyszedł czas na wojnę polsko-polską w sprawie mordu smoleńskiego, teraz natomiast polem bitwy jest obrona sądów i demokratycznego ustroju państwa.
Wojenna narracja, kreowanie wyimaginowanych sporów, tworzenie poczucia zagrożenia, ale przede wszystkim stawianie w opozycji tych, którym się w życiu powiodło, przeciwko tym, których los potraktował gorzej, jest największą szansą na wygraną w jedenastych wyborach. Liderów bowiem trzeba sprawdzać, przewodniczących i prezesów, trzeba rozliczać, ale przecież haniebnie oszukanych, zdradzonych o świcie, pokrzywdzonych przez tłuste koty, nie można karać zamiast jawnych przestępców!
Już dziś więc wskazuje się zdrajców, oszustów i złodziei, już dzisiaj sugeruje się przyszłe oszustwa i fałszerstwa, by juto, po kolejnych klęskach, było na kogo zrzucić winę i obarczyć odpowiedzialnością za swoją nieudolność.
Przecież każdy przyznać musi, że gdy krajem rządzi prezydent z przypadku, a na czele rządu stoi Urban w spódnicy, to uczciwie trudno wygrać. Nie można więc karać kogoś, kto godnie przegrywa niegodne wybory. Marsz 13 grudnia nie był więc marszem nienawiści, nie był też marszem obrony demokracji. To był marsz utrwalania kultu jednostki i wzmacniania więzi z jedynie godnym liderem. Wszystko na wypadek klęski, a właściwie dwóch klęsk w przyszłym roku. By już dzisiaj jasnym było, że to „oni” będą winni, a nie „my”.

Adam Szejnfeld
Poseł do parlamentu Europejskiego
http://www.szejnfeld.pl
http://www.kobiecastronazycia.pl

naTemat.pl

Somosierra Platformy

Leszek Jażdżewski, 24.12.2014
Ponad setka osób protestowała pod Sejmem w sprawie dotacji na Świątynię Opatrzności Bożej

Ponad setka osób protestowała pod Sejmem w sprawie dotacji na Świątynię Opatrzności Bożej (Fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta)

PO przyjęła interesującą taktykę. Postanowiła wyzbyć się swojego dotychczasowego elektoratu. Co więcej, postanowiła go bezustannie wprawiać w stan irytacji.
Ktoś nieznający się na polityce mógłby uznać to za taktykę samobójczą. Nic bardziej błędnego. Świadczy to o dalekowzroczności obecnego kierownictwa partii.Doktryna Tuska brzmiała: żadnych reform, zanim społeczeństwo samo ich nie zażąda. Kopacz idzie o krok dalej. Zdaje sobie sprawę, że PO nie jest zdolna do przeprowadzenia żadnych istotnych zmian. Z polityków do cna pragmatycznych, skoncentrowanych na utrzymaniu się przy władzy i zarządzaniu strumieniem unijnych pieniędzy nie zrobi się wizjonerów. Tusk mógł jeszcze próbować zreformować i zmobilizować partię. Obecne kierownictwo nie ma w tej kwestii złudzeń. Dlatego w poczuciu odpowiedzialności za przyszłość Polski podjęło trudną, ale konieczną decyzję: „Będziemy wspierać ze wszystkich sił powstanie nowej inicjatywy. Oddajemy jej nasz liberalny elektorat”. A samo podjęło straceńczą walkę z PiS-em o elektorat socjalny oraz względy Kościoła.To, że jeszcze nikt się w grze kierownictwa PO nie połapał i takiej nowoczesnej, liberalnej gospodarczo i światopoglądowo partii nie założył, świadczy tylko jak najgorzej o kwalifikacjach intelektualnych wszystkich zainteresowanych. Bo czyż można oczekiwać wyraźniejszych zachęt? Platforma swojej akcji budowania nowej partii nie zaczęła wczoraj. Pierwszym sygnałem była połowiczna likwidacja OFE połączona z koniecznością zdeklarowania się tych, którzy chcieli w okrojonych OFE pozostać. Pozornie bezsensowna (ci ludzie już raz wybrali) – ale dzięki temu przeciwnicy rządu się policzyli, było ich przeszło 2,5 miliona. I co? I nic, żadnej reakcji.

Ale weźmy choćby wydarzenia ostatniego tygodnia. Platforma, rozczarowana brakiem jakichkolwiek choćby jaskółek zapowiadających powstanie nowej inicjatywy, postanowiła postawić wszystko na jedną kartę. Przedłużyła na żądanie Kościoła funkcjonowanie Funduszu Kościelnego (w rekordowej wysokości) do 2016 roku. Odrzuciła po raz kolejny w pierwszym czytaniu (czyli odmówiła w ogóle dyskusji w Sejmie) ustawę o związkach partnerskich. Pewnych rzeczy PO nie wypada ujawniać, przekazuje je więc ustami koalicjanta: „Nie mogliśmy dać na kościół, więc daliśmy na muzeum” – podsumował Stanisław Żelichowski w „7 dniu tygodnia” wsparcie przez PO i PSL Świątyni Opatrzności z budżetu Ministerstwa Kultury.

PO ociera się o łamanie konstytucji, a nadal jej poświęcenie jest niedoceniane. O niewdzięczny narodzie! O nieudaczni liberałowie! Zaprawdę, będziecie kląć swoją ciemnotę, kiedy dostrzeżecie wreszcie wysiłki, jakie podejmuje partia rządząca, żeby wam pomóc. Ale wtedy może być już za późno.

Istnieje jednak obawa, że mimo nadludzkich wysiłków PO i niezliczonych wysyłanych do jej elektoratu sygnałów: „Nie głosujcie na nas, szukajcie sobie nowej partii, nie bądźcie frajerami!”, dopóki partia rządząca, na wzór naszych wschodnich sąsiadów, sama nie założy konkurencyjnej liberalnej partii i nie wesprze jej własnymi dotacjami z budżetu, żadna taka inicjatywa nie powstanie.

* Leszek Jażdżewski – redaktor naczelny pisma „Liberté!”

wyborcza.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: